Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 19 dec 2022 13:17 

GLB 2023: actieve landbouwers


Er zijn vier voorwaarden naar voor geschoven die bepalen of een landbouwer een actieve landbouwer is of niet. Aan alle vier de voorwaarden moet voldaan zijn om steun te ontvangen.

Een actieve landbouwer moet over een Belgisch BTW-nummer beschikken. Dat mag niet zomaar een BTW-nummer zijn, het moet gekoppeld zijn aan een NACEBEL-code die betrekking heeft op een landbouwactiviteit. Denk daarbij bijvoorbeeld aan het telen van landbouwproducten, het houden van dieren voor landbouwdoeleinden of het onderhoud van landbouwareaal. Deze NACEBEL-code hoeft niet de hoofdactiviteit te zijn, maar ze dient wel overeen te komen met de werkelijkheid.

Een actieve landbouwer moet over een standaardverdiencapaciteit van minstens €7.500 euro beschikken. Deze standaardverdiencapaciteit is een inschatting van het potentieel factorinkomen van de landbouwer. Dat is het inkomen van het bedrijf om grond, arbeid en kapitaal mee te vergoeden en mag niet verward worden met het netto bedrijfsinkomen of het arbeidsinkomen. De berekening van die standaardverdiencapaciteit gebeurt in eerste instantie automatisch, maar bedrijven kunnen die ook via eigen bedrijfsgegevens laten vaststellen. Er is een uitzondering voorzien voor biologische bedrijven en starters. Voor hen ligt de standaardverdiencapaciteit op 3.000 euro.

De BTW-verkoopshandelingen uit landbouwactiviteiten bedragen voor een actieve landbouwer minstens een derde van de verkoopshandelingen van alle economische activiteiten van de onderneming. Wie valt onder de BTW-landbouwforfait wordt van deze voorwaarde vrijgesteld. Ook voor landbouwers waarvan de btw-verkoopshandelingen niet gekend zijn omdat ze recent gestart zijn, is er in een uitzondering voorzien.

Actieve landbouwers zijn geen overheidsinstellingen, erkende terreinbeherende natuurverenigingen, universiteiten of hogescholen.

Het Departement Landbouw en Visserij wijst erop dat een identificatie bij zijn diensten als landbouwer niet volstaat, maar dat ook aan de opgesomde voorwaarden dient voldaan te zijn. Het departement gebruikt, om deze voorwaarden te controleren, zoveel mogelijk de beschikbare data. De status van een bedrijf wordt bij de start van elke campagne bepaald en kan geraadpleegd worden via het e-loket van het Departement Landbouw en Visserij.

 


  Nieuwsflash
 
PAS-referentie 2030 Lees meer
 
 
Restaurant Léa Linster en Maison Colette bekroond met twee Sterren in de MICHELIN Gids België en LuxLees meer
 
 
Waterbeleid Vlaanderen: droogte, overtromingsgevoelige gebieden, Lees meer
 
 
Verkenning kansrijke exportmarkten voor dierlijke mest NLLees meer
 
 
15 nieuwe Bib Gourmand restaurants in de MICHELIN Gids België en Luxemburg 2025Lees meer
 
 
Leden vakjury PotatoEurope 2025 Innovation Award bekend Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer