Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 26 jul 2018 08:01 

Droogte: fruit wordt niet dik


Door de droogte pompen sommige boeren in Bertem stiekem water uit de Dijle en de Voer. De burgemeester stak zijn licht op bij de gouverneur: “Water uit de Voer halen wordt gedoogd, maar over de Dijle kregen we nog geen antwoord.”

De landbouwers en veehouders in Bertem zitten met de handen in het haar. “De droogte werkt als een tweesnijdend zwaard”, zegt burgemeester Joël Vander Elst (Gemeentebelangen-Open VLD). “Er is tegelijkertijd minder water én meer water nodig. Sommige boeren zien het echt niet meer zitten. Velen belden me vorige week op.”
 
De burgemeester heeft er dan ook begrip voor dat de boeren hun toevlucht zoeken tot het water in de Dijle en de Voer. Tot nu zag hij zich echter genoodzaakt dit te verbieden.
 
“Omdat de wetgeving erover niet duidelijk is. Om de boeren te helpen, vroeg Vander Elst in een brief aan provinciegouverneur Lodewijk De Witte (SP.A) meer duidelijkheid. Diens kabinet liet op dinsdag weten dat het, althans wat de Voer betreft, een gedoogbeleid hanteert.
 
“De oevers en de waterloop mogen niet beschadigd worden en er mogen geen constructies worden opgericht om extra water op te houden”, luidt het. “Landbouwers die zich stroomafwaarts bevinden, moeten ook nog over water kunnen beschikken.”
 
Daarnaast moet er voldoende water zijn voor de vissen. “We hebben de laatste dagen al veel foto’s van dode vissen toegestuurd gekregen.”
 
Over de Dijle heerst nog onduidelijkheid omdat de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) instaat voor deze waterloop. “Maar ik vermoed dat het voor de Dijle ook oké zal zijn”, zegt Vander Elst. “Dat zou je toch denken, want er is meer water in de Dijle dan in de Voer.”
 
Fruit wordt niet dik
 
De boeren klinken niet optimistisch. “Voor sommige fruitsoorten is het nu al te laat”, zegt de familie Decoster, die de fruitzaak ‘t Hoogveld in handen heeft. “We gaan sowieso minder kilo’s fruit produceren dit jaar. Het fruit wordt maar niet dik. Maar hoe dit zich financieel zal vertalen, is afwachten geblazen. We weten de tarieven nog niet.”
 
Veeteler Michel Lefever heeft een waterbron, dus qua drinkwater voor zijn dieren zit het snor, maar zijn weide is helemaal verdord. “Die is verschillende hectaren groot en kan ik dus niet besproeien. Hoeveel verlies ik zal hebben? Dat kan ik nog niet zeggen. Dat hangt van de handelswaarde van de koeien af.”
 
Lefever vindt alleszins dat het moet worden toegestaan dat boeren water uit de rivieren halen. “Akkoord dat ze mensen niet toelaten hun auto te wassen. Maar voor de dieren moet een uitzondering toch kunnen.”



  Nieuwsflash
 
Brede weersverzekering 2026Lees meer
 
 
Klimaat-Landbouwalliantie Lees meer
 
 
Omnibus lll: Europese voorstellen tot vereenvoudiging GLBLees meer
 
 
Toekomst van de kalkoenhouderij in Vlaanderen Lees meer
 
 
Uitblijven beslissing over het Mercosur-handelsakkoordLees meer
 
 
Nieuwe handelsafspraken tussen de EU en de Verenigde Staten over landbouwproductenLees meer
 
 
GLB 2028-2034 en VlaanderenLees meer
 
 
Vraag om uitleg Vraag om uitleg over de doornappel 58 (2025-2026) van Bart Dochy aan minister Jo BLees meer
 
 
Presentaties graanavonden najaar 2025Lees meer
 
 
Voorstel resolutie ivm versterken van het welbevinden van de Vlaamse landbouwersLees meer