Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 09 mei 2018 12:52 

De Boer op met Bart E4 - Waar is het gezond verstand?


We herdenken vandaag het moment waarop Robert Schuman in 1950 zijn droom uitsprak om twee strategisch zeer belangrijke basisproducten (steenkool en staal) onder gezamenlijk beheer te plaatsen. Het werd de grondslag van het verenigde Europa zoals we het vandaag kennen. Tien jaar later (in 1960) tekende Sicco Mansholt de krijtlijnen uit voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Op dit moment is Europa bezig dat landbouwbeleid te herschrijven.

Bart Staes (Groen Europarlementslid) wil zijn steentje bijdragen en zoekt inspiratie bij actieve boeren: “Ik stel vast dat de slinger van de voedselproductie vandaag is doorgeslagen. Industriële productie in monoculturen met veel pesticiden en kunstmest is nefast voor de planeet en voor de autonomie van de boeren. En als we het laatste voorstel van de Commissie lezen dan zien we dat ook het luik ‘gemeenschappelijk beleid’ wordt uitgehold.”

Beluister de podcast met Luc Hollands, een biologische melkveehouder uit de Voerstreek die zich ernstige vragen stelt bij het huidige productiemodel: “Europa moet nadenken over hoe het zijn landbouw wil organiseren. Grote hoeveelheden soja invoeren om hier massaal vlees te kweken dat dan weer met tonnen wordt uitgevoerd is redelijk onzinnig eigenlijk. Wie wordt daar beter van?”

Hollands heeft ook een tip voor de landbouwcommissaris: “De vlees- en melkproductie verbinden aan het gras, dat Europa daar subsidies voor geeft in plaats van aan maïs. Gras is een heel goede cultuur. En plafonneer de subsidies per actieve boer.”

Het plafonneren van de landbouwsubsidies is een voorstel dat Groen al eerder deed. Met de besparing zouden we de transitie naar meer agro-ecologie kunnen financieren en investeren in jonge landbouwers. Het volgende voorstel spreekt van een plafonnering van €60.000, dat zou 10 miljard euro kunnen opleveren die anders kan aangewend worden.

Staes: “Wat me in het nieuwe voorstel ook zorgen baart is de verdoken renationalisering, de Commissie wil gezamenlijke doelen stellen maar geen normen opleggen, dat zouden de lidstaten zelf mogen invullen. De negatieve effecten van ons huidige productiemodel zijn niet langer bij te sturen op lidstaatniveau, dus pleiten we met Groen absoluut voor een Europese aanpak die de kern van het probleem aanpakt: het ondersteunen van de boerende boeren en boerinnen en niet de industrie. Onze voedselproductie mag niet in handen vallen van enkele grote bedrijven.”

Klik hier om de podcast met Luc Hollands te beluisteren.

Klik hier voor een overzicht van alle podcasts uit de reeks 'De boer op met Bart'.



  Nieuwsflash
 
Brede weersverzekering 2026Lees meer
 
 
Klimaat-Landbouwalliantie Lees meer
 
 
Omnibus lll: Europese voorstellen tot vereenvoudiging GLBLees meer
 
 
Toekomst van de kalkoenhouderij in Vlaanderen Lees meer
 
 
Uitblijven beslissing over het Mercosur-handelsakkoordLees meer
 
 
Nieuwe handelsafspraken tussen de EU en de Verenigde Staten over landbouwproductenLees meer
 
 
GLB 2028-2034 en VlaanderenLees meer
 
 
Vraag om uitleg Vraag om uitleg over de doornappel 58 (2025-2026) van Bart Dochy aan minister Jo BLees meer
 
 
Presentaties graanavonden najaar 2025Lees meer
 
 
Voorstel resolutie ivm versterken van het welbevinden van de Vlaamse landbouwersLees meer