Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 09 jan 2025 15:13 

Ecoregeling voedermanagement methaanreducerende maatregelen voor rundvee


Sinds 2022 kan u als rundveehouder een voedermaatregel toe passen om de methaanemissies uit de pens bij rundvee te verminderen. Het gaat onder andere over toevoeging van geëxtrudeerd of geëxpandeerd lijnzaad, nitraat, 3-NOP of combinaties van maatregelen bij melkvee of het toevoegen van nitraat bij vleesvee. Dit zijn voeders of voederadditieven waarvan bewezen is dat ze (bij bepaalde randvoorwaarden) de methaanuitstoot gevoelig kunnen verminderen. De Vlaamse overheid geeft hiervoor gedeeltelijke financiële ondersteuning via de ecoregeling voedermanagement in het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB). Ook de brede sector werkt mee om deze maatregelen te ondersteunen en ze ingang te doen vinden in de sector. In 2024 tekenden 224 rundveehouders via hun verzamelaanvraag in op een voedermaatregel.

Doelstelling van het Convenant Enterische Emissies Rundvee (CEER)

In 2019 maakten de brede agrovoedings- en toeleveringsketen en het Agentschap Landbouw en Zeevisserij, een convenant om de broeikasgasemissies in de primaire sector te verminderen en zo mee te werken aan de mondiale doelstelling om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5°C. Op deze manier draagt ook de landbouwsector bij aan de beperking van de steeds toenemende frequentie van extreme weersomstandigheden. Langdurige droogte en hitte, hevige neerslag, storm-, hagel- en waterschade, verschuiving van de seizoenen hebben grote gevolgen voor plant, dier en mens, maar het is in de eerste plaats de landbouwsector die er de effecten van voelt.

Met behulp van het convenant zoeken de brede agrovoedingsketen en het Agentschap Landbouw en Zeevisserij samen naar diverse maatregelen om methaanemissies bij het Vlaamse rundvee te doen dalen. Er wordt ingezet op maatregelen met impact op het bedrijfsmanagement en het aantal dieren, voedermanagement, genetica en selectie, enz. 

Meer informatie over de werking en doelstelling van het convenant: Brochure CEER | RUNDVEELOKET

Nieuwe maatregelen op basis van voortschrijdend inzicht

Sinds de opstart van het convenant in 2019 en de introductie van de eerste maatregelen in 2021 worden regelmatig nieuwe maatregelen toegevoegd. Belangrijk is dat ze de toets van de praktische, functionele en financiële haalbaarheid doorstaan. Maatregelen met potentieel worden ook steeds bottom-up aangebracht door de sector zelf. Het wetenschappelijk comité WeComV zorgt met zijn technisch-wetenschappelijk adviezen voor de onderbouwing van de voedermaatregelen. Daarbij beoordeelt men ook nevenaspecten zoals dierproductiviteit, diergezondheid en verschuiving van de emissies. 

Ecoregeling voedermanagement 2023-2027 

Na een tijdelijke pre-ecoregeling voor voedermaatregelen in 2022 werd beslist om ook via het nieuwe gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB) 2023-2027 de voedermaatregelen verder te ondersteunen. Deze maatregelen vallen onder de ecoregeling voedermanagement. 

De tabel geeft weer welke voedermaatregelen ondersteuning krijgen in de ecoregeling en het toepasselijke reductiepercentage voor methaan per dier en per dag dat het voeder wordt toegediend. Tenslotte ziet u hier ook het steunbedrag bij correcte toepassing van de maatregel. 

Voedermaatregelen uit de ecoregeling voedermanagement
Voedermaatregelen voor lacterend melkvee Reductiepercentage Steunbedrag 2025 (€/dier/dag)

Geëxtrudeerd/geëxpandeerd lijnzaad

9% 0,10

Nitraat

10% 0,08

3-NOP

26% 0,16

Combinatie nitraat & koolzaadvet

14,5% 0,29

Combinatie nitraat en geëxpandeerd/geëxtrudeerd lijnzaad

18,1% 0,18
Voedermaatregelen voor vleesvee Reductiepercentage Steunbedrag 2025 (€/dier/dag)

Nitraat

8%

0,08

Wilt u aan deze ecoregeling deelnemen, dan moet u op 1 januari 2025 of op 30 april 2025 starten met één van de voedermaatregelen, en dit aanvragen wanneer u uw verzamelaanvraag indient. Tijdens het jaar kan u niet van maatregel wisselen, maar wel bij de start van een nieuw jaar. Belangrijk: hou zeker alle facturen van het gebruikte voeder bij.

Aanpassingen ecoregeling voedermanagement 2025

Op basis van voortschrijdend inzicht kunnen de voedermaatregelen aangepast worden binnen de ecoregeling. Voor het jaar 2025 zijn de aanpassingen aan de voedermaatregelen beperkt. De steunbedragen liggen in 2025 iets lager, maar bedragen nog steeds ongeveer 70% van de berekende meerkosten (ten opzichte van 80% in 2024). 

Daarnaast vereenvoudigt de voorwaarde voor het toepassen van nitraat bij lacterend melkvee. De vereiste dosis van 1% nitraat op drogestof-opname wordt omgezet naar een vaste dosis per dier en per dag. U voegt dus gewoon 224 gr nitraat aan het rantsoen per lacterende koe, toe. Daardoor hoeft u als melkveehouder geen rantsoenberekening meer voor te leggen bij een mogelijke controle. 

Voor de maatregel nitraat bij vleesvee verandert er niets en blijft de dosis 1% nitraat op drogestof-opname. Vleesveehouders moeten dus nog steeds een rantsoenberekening opmaken wanneer ze dit voeder toepassen op hun bedrijf.

Meer informatie

Meer informatie over de voedermaatregelen en de randvoorwaarden vindt u terug op 

Bekijk de filmpjes op ons YouTube-kanaal:

 


  Nieuwsflash
 
Oproepen innovatie 2025: EIP-Operationele groepen en VLIF-innovatieve investeringenLees meer
 
 
Duurzaam waterbeheer op uw bedrijf Lees meer
 
 
Bemestingsprognose beschikbaar op het e-loket Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag, uitbetaling van premies of info over de intekening van de beschermingsstrookLees meer
 
 
3 grote spaarbekkens aanleggen voor periodes van droogte Lees meer
 
 
Parlementaire vragen over het verdwijnen van landbouwgrondenLees meer
 
 
Parlementaire vragen over de toekomst van de brede weersverzekeringLees meer
 
 
Impact van biolandbouw op duurzame voeding Lees meer
 
 
Praktische uitvoering van MAP7Lees meer
 
 
Financiering van het GLB na 2027Lees meer
 
 
Stikstofdecreet: onduidelijkheid over vrijstellingen voor rundveebedrijven Lees meer
 
 
Methaanreducerende voedermaatregelen voor vleesvee Lees meer
 
 
Belgen zijn meest tevreden met hun persoonlijke relaties Lees meer
 
 
Actieplan voor administratieve vereenvoudiging Lees meer
 
 
Meer dan helft omwonenden van 3M in Zwijndrecht te veel PFAS in bloedLees meer
 
 
Gemeentelijke reductieopgave ruimtebeslag en verhardingLees meer
 
 
Arne Braeckman (Gent) bekroond tot ‘Sommelier of the Year 2025’ Lees meer
 
 
De invoering van een plattelandstoets in Vlaanderen Lees meer
 
 
Promotie van vlas als biogrondstof Lees meer
 
 
Prijsvorming in de aardappelteelt Lees meer
 
 
Daling van het aantal beheersovereenkomsten Lees meer
 
 
Over de rendabiliteit van de veeteelt Lees meer
 
 
Veredelings- en kwaliteitsprogramma voor Vlaamse hop Lees meer
 
 
Over de acties van de beweging Code Rood tegen de agrobedrijven Lees meer
 
 
Toekomstvisie 2040 van de EU-commissaris voor LandbouwLees meer
 
 
Groen licht van de 27 voor gebruik van "nieuwe genomische technieken"Lees meer
 
 
Erkenning hevige regenval, storm- en rukwinden en hagelbuien 9 juli 2024 als ramp Lees meer
 
 
Erkenning hevige regenval 1 en 2 augustus 2024 als ramp Lees meer
 
 
Biopesticiden in de landbouw - Stimuli Lees meer
 
 
Duurzame bemesting van aardappelenLees meer
 
 
Mestbank verleent uitstel voor Mestbankaangifte tot en met 31 maart Lees meer
 
 
Vlaams landbouwbeleid gunstiger voor kleinere landbouwbedrijven Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 is van start gegaan Lees meer
 
 
IPM richtlijnen checklist 2025Lees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer
 
 
Water vasthouden met stuwen: types, eigenschappen en checklist Lees meer