Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 13 feb 2024 10:04 

Uitblijvende concrete engagementen versterken het boerenprotest


Vanuit het Algemeen Boerensyndicaat (ABS) hebben we enkel begrip voor het boerenprotest dat nu gaande is in de omgeving van de haven van Antwerpen. Anderhalve week na de start van de landbouwprotesten zijn er immers nog geen concrete resultaten gekomen uit het overleg met de Vlaamse regering die de situatie voor de landbouwers verbeteren. We steunen de huidige protesten dan wel niet actief vanuit onze werking, omgekeerd gaan we zeker niemand de deelname aan de acties ontzeggen.

Landbouwers zijn het gewoon om bij problemen snel te schakelen om een foute situatie ten goede te keren. Het uitblijven van concrete resultaten uit het regeringsoverleg doet bij landbouwers de vrees groeien dat ze dreigen met een kluitje in het riet gestuurd te worden. Er is geen behoefte aan beloftes op lange termijn, op werkgroepen die achteraf niets meer dan praatbarakken blijken te zijn. Alles bij het oude laten met hier een daar een scherpe hoek afvijlen is geen optie. Concrete resultaten voor acute problemen, meer wordt er niet gevraagd, maar ook niet minder.

Het huidige protest gaat over kracht bijzetten, willen gehoord worden en resultaten bereiken.
Het protest wordt getrokken en voortgestuwd door een generatie jonge landbouwers. Landbouwers die niet alleen met de voeten in het bedrijf staan, maar evengoed in de maatschappij. Ze pogen zo goed als mogelijk aan de maatschappelijke verlangens te voldoen en krijgen daar vanuit diezelfde maatschappij veel waardering voor.

Die maatschappelijke waardering staat haaks tegenover het beleid (Vlaams, Federaal, Europees) dat gevoerd wordt. De ene na de andere bedreiging komt op hen af, in steeds sneller tempo. Er is geen begrip voor beleid dat met veel dure woorden zegt landbouw, natuur, biodiversiteit en de maatschappij te bevorderen als het daarnaast met andere dure woorden en daden op het terrein enkel polarisatie en niet ingeloste beloftes oplevert.

De landbouwers die vandaag op straat komen verdienen daarom alle begrip. De eisen van het landbouwprotest wijzigen niet en zijn dezelfde die wij op de onderhandelingstafel leggen. Wie er een politieke strategie in ziet, wie denkt dat het een uitspelen is van landbouw tegen natuur of dat het “echte” debat vermeden wordt (prijs) denkt enkel aan de eigen enge belangen. Dit protest overstijgt zelfs enkel de belangen van de landbouwer.

We moeten nu rekenen op gezond (boeren)verstand in de Vlaamse regering en dat ze zich inderdaad niet laten verleiden tot, door sommigen gewenste, onzekere politieke spelletjes.
Onze eisen zijn legitiem. Ze inwilligen is in ieders belang. Maar een eindpunt is het niet. Aan het vervolg zal een volgende Vlaamse regering en Europese Commissie ook nog een hele taak hebben.

 


  Nieuwsflash
 
Japan brengt 210.000 ton rijst op de markt om gestegen prijs terug te dringen Lees meer
 
 
IPM richtlijnen checklist 2025Lees meer
 
 
Nieuwe IPM-checklist gaat in midden juni 2025 Lees meer
 
 
Bemestingsseizoen start op 17 februariLees meer
 
 
Een derde van de EU-uitgaven gaat naar landbouw Lees meer
 
 
NEPG waarschuwt voor risico’s van toenemend aardappelareaal Lees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer
 
 
Het imago van de sierteeltsector Lees meer
 
 
Uitleg over het deel over landbouw in het federale regeerakkoordLees meer
 
 
Controle op de middelen uit het GLBLees meer
 
 
8,4 miljoen euro voor projecten voor innovatie, samenwerking en demonstratie Lees meer
 
 
Graanvergaderingen voorjaar 2025 Lees meer
 
 
Minimummaat voor tong is 24 cmLees meer
 
 
Impact van het aanhoudende regenweer op de fruitteelt en landbouw HaspengouwLees meer
 
 
Poolse EU-voorzitterschap en de impact daarvan op de Vlaamse landbouwLees meer
 
 
Meldpunt agribashing.be Lees meer
 
 
Educatieve lessen over dierenwelzijn in het onderwijs Lees meer
 
 
januari 2025 evenaarde natterecord van januari 2004 Lees meer
 
 
Franse cognac-uitvoer naar China keldert door importheffingen Lees meer
 
 
Staan Oostende en Brugge binnen 75 jaar onder water door klimaatverandering? Lees meer
 
 
Studiedag AardappelenLees meer
 
 
Vanessa Vaxelaire uitgeroepen tot ‘Wine Lady of the Year 2025’Lees meer
 
 
Frankrijk: De EU moet op de schop, minder regels, meer concurrentieLees meer
 
 
Lancering aan van de vaccinatiecampagne tegen blauwtong Lees meer
 
 
Water vasthouden met stuwen: types, eigenschappen en checklist Lees meer