Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 05 sep 2023 10:07 

Witte eieren: goedkoper én milieuvriendelijker


Een aantal supermarktketens, zoals Albert Heijn en Lidl, willen later dit jaar meer witte eieren in de rekken leggen dan bruine. Dat schrijven de kranten van Mediahuis. Witte eieren verkopen goed en zouden beter zijn voor het milieu, is de redenering. Toch is er volgens pluimvee-econoom Peter Van Horne nog een klik nodig in de hoofden van de consument.

Witte eieren beter voor het milieu? Het VRT 1-programma "Factcheckers" achterhaalde eerder al dat witte eieren inderdaad milieuvriendelijker zijn en dat om drie redenen:

    De kippen die witte eieren leggen, produceren meer eieren
    Ze hebben ook een langer productief leven
    En ze eten 7 gram minder per dag (want het zijn iets kleinere kippen)

Door over te schakelen op witte eieren zou de CO2-uitstoot kunnen verlaagd worden met 8.868 ton, berekende "Factcheckers" toen. Oftewel de CO2-uitstoot van 1.657 Belgische gezinnen voor een volledig jaar.

Delhaize springt niet mee op de kar. De winkel testte het aanbod uit tijdens een proefproject. "Na een aantal maanden moesten we vaststellen dat de klanten er niet echt warm voor liepen. Ze grepen terug naar de bruine eieren", legt woordvoerder Roel Dekelver aan onze redactie uit. "In het logistieke proces was er ook meer schade: witte eieren hebben fragielere schalen. Er was voedselverspilling." 

Het is niet altijd zo dat een witte kip witte eieren legt. "Strikt genomen bepaalt de kleur van de oorlel de kleur van de eieren", weet pluimvee-econoom Peter Van Horne. "Maar van de eieren in de supermarkt kan je zeggen: de witte exemplaren zijn van witte kippen, de bruine eitjes van bruine hennen. Dat is 1 op 1 gerelateerd."

In Nederland en Duitsland hebben de witte eieren de voorbije jaren opgang gemaakt. Van Horne: "Het is ook 8% goedkoper voor de boeren om een wit ei "te maken". Economische motieven spelen vooral een rol bij de switch. Winkels verkopen die eieren ook tegen een lagere prijs. En dat is in tijden van inflatie zeker belangrijk voor de consument."

De (Belgische) klant moet wel nog de switch maken in zijn hoofd, zegt kenner Van Horne. "Het is puur de associatie van vroeger waarbij de consument denkt dat bruin milieuvriendelijker is. Ze vinden dat beter, maar dat is nergens op gebaseerd. De kwaliteit en smaak zijn echt hetzelfde."

 


  Nieuwsflash
 
Vlaamse Regering over het Europese natuurbeleidLees meer
 
 
Vraag om uitleg Vraag om uitleg over het vermoeden van vergunning 4391 (2024-2025) van Jurgen CallLees meer
 
 
Nieuwe intendant voor het Turnhouts VennengebiedLees meer
 
 
Vrijwillige stopzettingsregeling voor varkensstallen door behoud en hervergunning van mestopslagLees meer
 
 
Afstandsregels voor megawindturbines Lees meer
 
 
Natuur in landbouwgebied Lees meer
 
 
Oorzaken van de triazoolvervuiling in het drinkwater Lees meer
 
 
Schaduw als hittebestrijder Lees meer
 
 
Aardbeienbedrijf Vermeiren zet toon met duurzaam waterbeheer dankzij waterpaspoort Lees meer
 
 
Pacht landbouwgrond met een derde gestegen op 10 jaar tijdLees meer
 
 
Een derde minder varkensbedrijven in 2030 volgens prognose Lees meer
 
 
Agrometeorologische Berichten Situatie op 1 juli 2025 Lees meer
 
 
Resolutie over een verbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticidenLees meer
 
 
Waterbeleid en Bleu DealLees meer
 
 
Mogelijke impact van doorgedreven dierenwelzijnsmaatregelen Lees meer
 
 
Vragen over aardappelprijzen en -export Lees meer
 
 
Nieuwe vrijhandelsakkoord tussen Oekraïne en de EU Lees meer
 
 
Impact van de verzilting op de landbouw Lees meer
 
 
Hittegolf op komst? Het FAVV deelt 8 onmisbare tips met de voedingssector Lees meer
 
 
Clarebout bouwt nieuwe fabriek in China Lees meer
 
 
De uitdagingen in de zuivelindustrie Lees meer
 
 
Bent u landbouwer en overweegt u een beheerovereenkomst met de VLM? Lees meer
 
 
Stalmest uitrijden? Neem foto’s via LV-AgriLens als bewijs Lees meer
 
 
IGC voorspelt grotere graanproductie in 2025Lees meer
 
 
Digitale registratie gewasbeschermingsmiddelen vanaf 1/1/2026 Lees meer
 
 
Aanleg van nieuwe drainages moeten vanaf 1 juli 2025 peilgestuurd op basis van geschiktheidskaartLees meer
 
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer