Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 26 jun 2023 14:56 

Hou rekening met bemestingsvrije zone van 5 meter


Om uitspoeling van meststoffen naar het grond- en oppervlaktewater te vermijden bepaalt het Waterwetboek de afstandsregels tot waterlopen bij het bemesten. Voor een goede waterkwaliteit is het belangrijk om die afstandsregels te respecteren. Na een periode van sensibilisering die nu afloopt zullen inbreuken op de afstandsregels vanaf 1 juli gevolgd worden door een proces-verbaal. Bufferstroken kunnen gepaard gaan met een vergoeding in de vorm van een beheerovereenkomst of ecoregeling.

Afstand tot waterlopen

In het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) 2023-2027 vormt de aanleg van bufferstroken langs waterlopen een belangrijk element van de conditionaliteit. De stroken die niet bemest worden zijn bufferstroken, die een buffer vormen tussen de waterloop en de bemeste percelen en afspoeling van meststoffen naar de waterloop beperken.

Langs alle waterlopen en oppervlaktewaterlichamen uit het Grootschalig Referentiebestand (GRB) mogen landbouwers niet bemesten met dierlijke mest, kunstmest en andere meststoffen in een strook van:

  • 5 m breed vanaf de bovenste rand van het talud van een waterloop;
  • 10 m breed vanaf de bovenste rand van het talud van een waterloop die ligt in het Vlaams Ecologisch Netwerk;
  • 10 m breed vanaf de bovenste rand van het talud van een waterloop die ligt aan een steile helling.

Hoe verder wordt bemest van de waterlopen, hoe kleiner de kans dat nitraat in de waterloop uitspoelt.

Overzicht waterlopen en oppervlaktewaterlichamen

Landbouwers vinden de waterlopen en oppervlaktewaterlichamen uit het Grootschalig Referentiebestand (GRB) terug op:

Als u geen gebruik kunt maken van de bovenstaande bronnen, vindt u alle waterlopen en oppervlaktewaterlichamen ook terug op het Geoloket landbouw.

Wat als de afstandsregels niet worden nageleefd?

Om de waterkwaliteit te beschermen en te verbeteren houdt de Mestbank toezicht op de naleving van de wetgeving. In het voorjaar hebben de toezichthouders van de Mestbank de afstandsregel van 5 meter toegelicht tijdens hun terreincontroles. Die sensibiliseringsactie loopt nu ten einde. Vanaf 1 juli 2023 stellen de toezichthouders bij het vaststellen van een inbreuk een proces-verbaal op. ​

Beheerovereenkomst of ecoregeling

Bufferstroken kunnen gepaard gaan met een vergoeding in de vorm van een beheerovereenkomst of ecoregeling. Meer informatie daarover is terug te vinden op de website van de VLM en de website van het Departement Landbouw & Visserij:

Beheerovereenkomsten

Ecoregeling bufferstrook

 


  Nieuwsflash
 
Brede weersverzekering 2026Lees meer
 
 
Klimaat-Landbouwalliantie Lees meer
 
 
Omnibus lll: Europese voorstellen tot vereenvoudiging GLBLees meer
 
 
Toekomst van de kalkoenhouderij in Vlaanderen Lees meer
 
 
Uitblijven beslissing over het Mercosur-handelsakkoordLees meer
 
 
Nieuwe handelsafspraken tussen de EU en de Verenigde Staten over landbouwproductenLees meer
 
 
GLB 2028-2034 en VlaanderenLees meer
 
 
Vraag om uitleg Vraag om uitleg over de doornappel 58 (2025-2026) van Bart Dochy aan minister Jo BLees meer
 
 
Presentaties graanavonden najaar 2025Lees meer
 
 
Voorstel resolutie ivm versterken van het welbevinden van de Vlaamse landbouwersLees meer