Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 15 sep 2017 14:01 

Internationale workshop snoekbaars brengt Europese aquacultuurspecialsten samen in Inagro


Inagro kon voor deze praktijkworkshop twee topexperten in de voortplanting van snoekbaars naar Roeselare halen.

Een selecte groep internationale deelnemers zullen een week lang de kneepjes van het vak leren. Dit initiatief is een belangrijke aanvulling op het onderzoek omdat in heel wat startende aquacultuurbedrijven de praktische kennis tekort schiet.

Jaarrond voortplanting

Het grote voordeel van aquacultuur is dat je het hele jaar dezelfde hoeveelheid vis met een constante kwaliteit kunt leveren. Maar hiervoor heb je natuurlijk ook jaarrond voortplanting nodig. Voor de kweek van snoekbaars is dit nog een hele grote uitdaging. Dit zet dan ook een sterke rem op de verdere ontwikkeling van de aquacultuurbedrijven in Europa.

Momenteel is er maar één bedrijf in de wereld die het  jaar rond snoekbaarspootvis kan produceren. Zij gebruiken die dan nog enkel voor eigen opkweek.  Met onze workshop hopen we dan ook de snoekbaars productie in Europa een flinke duw in de rug te geven. De deelnemers komen uit Vlaanderen, Finland, Duitsland, Zwitserland en Italië. Een ideale situatie om over de grenzen heen kennis en ervaring uit te wisselen. 

Door de grote interesse en de beperkte capaciteit per workshop (max. 8) is er nu reeds beslist dit volgend jaar te herhalen.
 
Topexperten aan het werk

Inagro kon voor deze workshop twee top experten naar Roeselare halen, Dr. Daniel Zarski van de Polish University of Warmia and Mazury en Dr. Uros Ljubobratovic uit Servië, van het Hongaarse instituut NARIC. Beiden zijn expert in zoetwatervisreproductie en behoren tot de zeer selectie groep wetenschappers die de artificiële reproductie van snoekbaars onder de knie heeft.

Tijdens de workshop van 11 tot en met 15 september in het Praktijkcentrum Aquacultuur van Inagro wordt het volledige reproductie proces van snoekbaars theoretisch uit de doeken gedaan en zal iedere deelnemer ook de stappen in de praktijk bij de vissen kunnen doorlopen. Zo zullen ze snoekbaars kunstmatig, buiten het natuurlijke seizoen, tot voortplanting brengen. Dit houdt volgende stappen in:
 
• selecteren van de ouderdieren,
• induceren van de voortplantingscyclus,
• opvolging van de gonaden ontwikkeling,
• afstrijken van de eieren en het sperma,
• ei bevruchting en ontwikkeling,
• opkweek van de larven.
 
Internationale samenwerking

Deze workshop is een actie onder de koepel van de EPFC of European Percid Fish Culture, een themagroep binnen de European Aquaculture Society (EAS). In 2012 richtte Inagro samen met een Duitse en Tsjechische partner deze themagroep op.

De EPFC zorgt voor een wisselwerking tussen de bedrijven die snoekbaars of baars produceren en de onderzoekers. Alle stakeholders die werkzaam zijn met baars en snoekbaars worden samen gebracht tijdens een jaarlijks seminarie. Dit seminarie sluit nauw aan bij het EAS congres (zie www.epfc.net ). 

Uiteraard wil de EPFC zijn leden, de viskwekers, ook praktisch ondersteunen. Daar is nood aan omdat een gebrek aan praktische kennis een sterke rem zet op de ontwikkeling van de sector, wat dan weer potentiele investeerders afschrikt.
 



  Nieuwsflash
 
Vlaamse Regering over het Europese natuurbeleidLees meer
 
 
Vraag om uitleg Vraag om uitleg over het vermoeden van vergunning 4391 (2024-2025) van Jurgen CallLees meer
 
 
Nieuwe intendant voor het Turnhouts VennengebiedLees meer
 
 
Vrijwillige stopzettingsregeling voor varkensstallen door behoud en hervergunning van mestopslagLees meer
 
 
Afstandsregels voor megawindturbines Lees meer
 
 
Natuur in landbouwgebied Lees meer
 
 
Oorzaken van de triazoolvervuiling in het drinkwater Lees meer
 
 
Schaduw als hittebestrijder Lees meer
 
 
Aardbeienbedrijf Vermeiren zet toon met duurzaam waterbeheer dankzij waterpaspoort Lees meer
 
 
Pacht landbouwgrond met een derde gestegen op 10 jaar tijdLees meer
 
 
Een derde minder varkensbedrijven in 2030 volgens prognose Lees meer
 
 
Agrometeorologische Berichten Situatie op 1 juli 2025 Lees meer
 
 
Resolutie over een verbod op het gebruik van PFAS-houdende pesticidenLees meer
 
 
Waterbeleid en Bleu DealLees meer
 
 
Mogelijke impact van doorgedreven dierenwelzijnsmaatregelen Lees meer
 
 
Vragen over aardappelprijzen en -export Lees meer
 
 
Nieuwe vrijhandelsakkoord tussen Oekraïne en de EU Lees meer
 
 
Impact van de verzilting op de landbouw Lees meer
 
 
Hittegolf op komst? Het FAVV deelt 8 onmisbare tips met de voedingssector Lees meer
 
 
Clarebout bouwt nieuwe fabriek in China Lees meer
 
 
De uitdagingen in de zuivelindustrie Lees meer
 
 
Bent u landbouwer en overweegt u een beheerovereenkomst met de VLM? Lees meer
 
 
Stalmest uitrijden? Neem foto’s via LV-AgriLens als bewijs Lees meer
 
 
IGC voorspelt grotere graanproductie in 2025Lees meer
 
 
Digitale registratie gewasbeschermingsmiddelen vanaf 1/1/2026 Lees meer
 
 
Aanleg van nieuwe drainages moeten vanaf 1 juli 2025 peilgestuurd op basis van geschiktheidskaartLees meer
 
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer