Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 17 jun 2017 14:48 

Resultaten-screening-paratuberculoseprogramma-werkjaar-2016-2017


Het elfde werkjaar van het paratuberculoseprogramma is ondertussen al enkele weken ten einde. Sinds 1 november 2016 lieten maar liefst 2.793 bedrijven een screening uitvoeren. Op ruim een derde van de bedrijven werd een besmetting met paratuberculose vastgesteld.

Binnen het vrijwillige paratuberculoseprogramma voeren melkveebedrijven – afhankelijk van het behaalde niveau – jaarlijks of tweejaarlijks een volledige screening uit van minstens alle lacterende runderen ouder dan dertig maanden.

In het werkjaar 2016-2017 werd bij meer dan 180.000 koeien onderzocht of ze antistoffen tegen de paratuberculosekiem hadden in het bloed of in de melk. De verdeling tussen serum- en melkstalen was ongeveer gelijk. Bijna 1,3% van alle stalen testte positief.

De tabel hieronder geeft een overzicht van de besmettingsgraden op de geteste beslagen:

De komende weken krijgen de gescreende beslagen op basis van hun resultaten een opvolgingsniveau toegekend. Dit niveau – waarbij A: laag risico, B: matig risico en C: onbepaald risico – geeft een risico-inschatting voor de aanwezigheid van ziektekiemen in de melk. Het aantal positieve dieren en het tijdstip van opruimen ervan bepaalt mee het opvolgingsniveau (zie reglement).

Verbeter de interne bioveiligheid om paratuberculose te bestrijden

Vooral jonge dieren zijn gevoelig voor een infectie met paratuberculose. Het verbeteren van de interne bioveiligheid heeft dan ook als belangrijk doel de spreiding van de infectie naar deze groep dieren te verhinderen. De aanpak is specifiek naargelang de leeftijd van de dieren. Uw dierenarts kan u hierbij begeleiden.

Tips over bioveiligheid bij de bestrijding van paratuberculose bij de verschillende leeftijdscategorieën, vindt u in onze nieuwsbrief van 12 mei.



  Nieuwsflash
 
Hendrik Vandamme wordt nieuwe voorzitter van CBBLees meer
 
 
Voorzichtig herstel ondernemersvertrouwen, vertrouwen in de economie op een historisch dieptepuntLees meer
 
 
Handhaving van de mestwetgeving Lees meer
 
 
Ontbossing en de opmaak van een boskansenkaart Lees meer
 
 
Afbouw van de varkensstapel Lees meer
 
 
Activiteitenverslag 2024 van het Vlaams LandbouwinvesteringsfondsLees meer
 
 
Mogelijke verschuiving van middelen voor plattelandsontwikkeling naar crisisbetalingenLees meer
 
 
Evaluatie en bijsturing van de brede weersverzekering Lees meer