Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 03 jun 2017 11:23 

Aardappelmarkt op een tweesprong


Het is vroeg in het seizoen om het risico van 'een evaluatie en verwachting' te nemen. Toch worden veel vragen dusdanig scherp gesteld, dat enige klaarheid in de markt brengen uiterst gewenst is voor de aardappeltelers.

Diverse aspecten spelen nu een rol:
- Het begin van het groeiseizoen bracht vertraging teweeg, de laatste warme dagen gaven een normale groei tot versnelde ontwikkeling;
- De gewichtsaanwinst stond in directe relatie tot de neerslag van de laatste tien dagen;
Op sommige velden valt de opbrengst hard tegen,  terwijl twee straten verder 15 à 20 l/m² neerslag werd genoteerd en de groei daardoor een vlot proces kende.
- De vraag stelt zich in hoeverre doorwas parten zal spelen. Op een tiental percelen hebben wij gisteren namiddag en deze voormiddag opvallende doorwas genoteerd die in functie van de weersevolutie verder kan toenemen.
- De vooruitzichten voor het eerste deel van het seizoen zijn ook in Duitsland en Zuid-Europa mager.

Dit alles laat voorlopig concluderen dat de industrie geplaagd blijft zitten met een lastig op te lossen tekort voor het einde van de campagne 2016/2017.

Daardoor geven ze via de fysieke marktnotering geen signaal van daling. € 25 blijft in België de standaard. Er zijn nog altijd telers met vrije aardappelen die de mening toegedaan zijn dat de prijs zal stijgen. Ze baseren zich o.m. op het gegeven dat het juni termijncontract hoog afgesloten is.

Het juni contract werd inderdaad donderdagavond afgerond. Op de oude oogst stonden nog 1339 contracten genoteerd die afgerond werden tegen de cs-prijs, net boven de € 26. 

Daarop steunen de niet-verkopers zich dus om aan te nemen dat de fysieke prijs volgende week zal toenemen.

Wat de nieuwe oogst betreft, start de vroege aardappelveiling Alvantho in het Zeeuwse Tholen komende woensdag. Op de kalender lijkt dit een vrij normaal moment te zijn. De meeste aangeboden aardappelen werden kunstmatig beregend. De grond was koud de vroegste weken na de opkomst, maar de plastiek folie heeft het groeiproces in dat deel van het seizoen positief beïnvloed. 
Er zou gestart worden met de rassen Doré in Frieslander.
Gezien de hoge prijzen van de oude oogst, wordt een stevige notering verwacht de komende 14 dagen. 

Terloops dienen we op te merken dat deze markt geen referentie is voor de nieuwe aardappeloogst. 

Het is inderdaad zo dat de industrie aanhoudend de gevolgen ondervindt van de duurdere aardappelen en kost wat kost een prijsdrukking zal doorvoeren de eerste twee maanden van de nieuwe oogst. 

De dalende rentabiliteit is voor hen wel veel kleiner dan het tijdelijk stoppen van hun productie. Een aantal industrieën nemen verlengde weekends in de hoop daarmee de situatie enigszins bij te sturen.
De contracten/eindproducten dwingen evenwel te zoeken in alle hoeken van NW-Europa om voldoende kwaliteitsvolle aardappelen binnen te halen. De prijzen-geleverd liggen overal zeer hoog.

Prognose: de aardappelmarkt staat vandaag op een tweesprong. Het zal binnen de week waarschijnlijk regenen. Komt algemeen voldoende neerslag (20l/m² of meer) dan zullen de marktnoteringen per direct in dalende lijn gestuurd worden. De opbrengstverwachtingen voor de hoofdoogst kunnen dan in Noord-West-Europa naar boven bijgeschaafd worden. 
Komt weinig of geen regen, een paar plaatselijke onweersbuien, dan blijven de tekorten, ook bij de hoofdoogst 2017, aanzienlijk. België en Noord-Frankrijk zijn het meest getroffen door het uitzonderlijk weer.

Luc Busschaert - Landbouwexpert



  Nieuwsflash
 
Droogte 2025: voedingsbedrijven en landbouwers slaan handen in elkaar Lees meer
 
 
“AI is geen sciencefiction meer op het veld” Lees meer
 
 
Aanstelling van een Vlaamse klimaatarts Lees meer
 
 
Impact van het verlies van handelsvoordelen voor Oekraïne op export eieren naar de EULees meer
 
 
Belemmeren van Vlaamse landbouwexport naar Frankrijk door administratieve barrièresLees meer
 
 
Normen, ondersteuning en praktijkervaringen met vrijloopkraamhokken voor zeugenLees meer
 
 
Bessenteelt in Vlaanderen Lees meer
 
 
Nieuwe rassen Engels raaigras en rietzwenkgras op de Belgische rassenlijsten Lees meer
 
 
31 mei 2025 uiterste wijzigingsdatum voor de verzamelaanvraagLees meer
 
 
Over de drempels voor de landbouwer in de community-supported agriculturecoöperatiesLees meer
 
 
De federale beleidsplannen voor landbouw Lees meer
 
 
Over het verlies aan landbouwareaal ten gevolge van het nieuwe MestactieplanLees meer
 
 
De toekomst van de appelteelt in Vlaanderen Lees meer
 
 
Droogte voorjaar 2025: tijdelijk onttrekkingsverbod onbevaarbare waterlopen vanaf 9/5/2025Lees meer