Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 28 nov 2024 14:10 

2024 nu al natste jaar ooit gemeten in België


De pluviometer in Ukkel heeft sinds het begin van dit jaar al 1088,8 mm neerslag opgevangen. 2024 wordt daarmee het natste jaar ooit gemeten. Niet enkel het record van hoeveelheid neerslag, ook het record van dagen met zware neerslag zou nog kunnen sneuvelen volgens het KMI.

Tot op vandaag telde het instituut al 11 dagen met een neerslag gelijk aan of meer dan 20 mm. Enkel in 2004 waren dat er meer, toen hadden we 12 dagen met zware regenval.

Vooral het aantal dagen met hevige neerslag ligt dus aan de basis dat het dit jaar zo nat was, en niet omdat het hele jaar door veel regende. Want 2024 telde tot nu 'slechts' 189 neerslagdagen. Daarmee staat 2024 voorlopig op de 132e plaats in de ranglijst sinds 1833. Wat nog een heel eind verwijderd is van het absolute record van 1974, toen er 266 neerslagdagen waren. België is niet het enige Europese land dat dit jaar een neerslagrecord verbreekt. Elders in Europa werden er dit jaar veel ongeziene neerslagextremen waargenomen. Zo was er midden september storm Boris die West- en Centraal-Europa teisterde en eind oktober het weerfenomeen DANA in de regio Valencia.

Het KMI verwacht niet per se dat 2025 een even nat jaar zal zijn als dit jaar. "Een kletsnat jaar zoals 2024 is niet wat we elk jaar kunnen verwachten", duidt het KMI. "Zo was 2022 bijvoorbeeld net een heel droog jaar. Er is een grote jaarlijkse variabiliteit, voornamelijk door de hoge variabiliteit tijdens de zomermaanden. Met de klimaatverandering verwachten we wel dat de neerslag tijdens de winter meer zal toenemen dan dat ze in de zomer zal afnemen. Dagen met extreme neerslag, bijvoorbeeld met meer dan 20mm neerslag, zullen daarentegen in beide seizoenen toenemen."

 


  Nieuwsflash
 
Japan brengt 210.000 ton rijst op de markt om gestegen prijs terug te dringen Lees meer
 
 
IPM richtlijnen checklist 2025Lees meer
 
 
Nieuwe IPM-checklist gaat in midden juni 2025 Lees meer
 
 
Bemestingsseizoen start op 17 februariLees meer
 
 
Een derde van de EU-uitgaven gaat naar landbouw Lees meer
 
 
NEPG waarschuwt voor risico’s van toenemend aardappelareaal Lees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer
 
 
Het imago van de sierteeltsector Lees meer
 
 
Uitleg over het deel over landbouw in het federale regeerakkoordLees meer
 
 
Controle op de middelen uit het GLBLees meer
 
 
8,4 miljoen euro voor projecten voor innovatie, samenwerking en demonstratie Lees meer
 
 
Graanvergaderingen voorjaar 2025 Lees meer
 
 
Minimummaat voor tong is 24 cmLees meer
 
 
Impact van het aanhoudende regenweer op de fruitteelt en landbouw HaspengouwLees meer
 
 
Poolse EU-voorzitterschap en de impact daarvan op de Vlaamse landbouwLees meer
 
 
Meldpunt agribashing.be Lees meer
 
 
Educatieve lessen over dierenwelzijn in het onderwijs Lees meer
 
 
januari 2025 evenaarde natterecord van januari 2004 Lees meer
 
 
Franse cognac-uitvoer naar China keldert door importheffingen Lees meer
 
 
Staan Oostende en Brugge binnen 75 jaar onder water door klimaatverandering? Lees meer
 
 
Studiedag AardappelenLees meer
 
 
Vanessa Vaxelaire uitgeroepen tot ‘Wine Lady of the Year 2025’Lees meer
 
 
Frankrijk: De EU moet op de schop, minder regels, meer concurrentieLees meer
 
 
Lancering aan van de vaccinatiecampagne tegen blauwtong Lees meer
 
 
Water vasthouden met stuwen: types, eigenschappen en checklist Lees meer