Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 04 aug 2023 17:42 

België is belangrijkste producent van peren in de EU


België is uitgegroeid tot de belangrijkste producent van peren in de Europese Unie. De productie wordt dit jaar geraamd op 412 miljoen kilogram, een stijging met 19%. Ons land gaat daarmee in tegen de Europese trend, waar er een algemene daling van 13% verwacht wordt. Vooral de vroegere koploper Italië kampt met een dramatisch slechte oogst, zegt VBT.

Jaarlijks worden zowel op Belgisch als op Europees niveau ramingen opgesteld van de oogsten aan hardfruit. Die oogstprognoses werden donderdag voorgeteld op het internationale congres Prognosfruit in het Italiaanse Trento. Aan dat congres nemen 26 landen deel, waarvan 9 buiten de EU.

Opvallend: op het vlak van peren neemt België de koppositie in met een verwachte oogst van 412 miljoen kilogram, 19 procent meer dan vorig jaar. Dat terwijl er op Europees niveau sprake is van een extreem lage perenoogst met in totaal 1,7 miljoen ton, een daling met 13 procent.

Volgens VBT heeft dat vooral te maken met de klimaatverandering. “Zo kende Italië, met name de streek Emilia Romagna, na extreme droogte af te rekenen met overstromingen. Vroeger was Italië goed voor 1 miljoen ton, nu is dat maar 182 miljoen kilogram of minder dan een vijfde”.

Minder rooskleurig nieuws is er op het vlak van de appelteelt. Daar wordt de productie geraamd op 203 miljoen kilogram. Dat is bijna 15 procent minder dan vorig jaar. Op Europees niveau is er een terugval van zowat 3 procent naar 11,7 miljoen ton. Het lagere volume in België is vooral toe te schrijven aan de verdere afbouw van het areaal, in combinatie met een lagere productie.

“Sinds het seizoen 2018-2019 daalde het areaal appelen met 1.089 ha tot 4.896 ha”, klinkt het. “Het zijn vooral de Jonagold (-620 ha) en Jonagored (-569 ha) die verdwenen zijn. Het komende seizoen zal het Belgische appelareaal voor het eerst voor minder dan de helft uit Jonagold en Jonagored bestaan”, stelt het VBT.

Tegelijk is er wel sprake van een sterke stijging (+40 procent) van andere, niet traditionele, appelrassen. “We kunnen dus duidelijk spreken van een trendbreuk in de appelteelt”.

 


  Nieuwsflash
 
Waregem Koerse 2025: €200.000 te verdienen in 2 minutenLees meer
 
 
PAC-on-web in Wallonië opnieuw opengesteld Lees meer
 
 
Tot 70% van de kosten voor advies of vorming terugbetaald via kennisportefeuille Lees meer
 
 
Droogte 2025: voedingsbedrijven en landbouwers slaan handen in elkaar Lees meer
 
 
“AI is geen sciencefiction meer op het veld” Lees meer
 
 
Aanstelling van een Vlaamse klimaatarts Lees meer
 
 
Bessenteelt in Vlaanderen Lees meer
 
 
31 mei 2025 uiterste wijzigingsdatum voor de verzamelaanvraagLees meer