Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 26 jul 2022 17:16 

Nieuwe GMO geeft telers meer inkomensbescherming


De nieuwe GMO-subsidieregeling beschermt telers beter tegen inkomensdalingen. Energievoorwaarden zijn ruimer, al is hybride belichting uitgesloten.

Dat blijkt uit de regeling Sectorale Interventies Groenten en Fruit. De Nederlandse uitwerking van de Europese subsidieregeling voor groenten en fruit is gepubliceerd afgelopen week. Het vervangt de Europese subsidieregeling GMO.

In de oude regeling bestaat al de mogelijkheid van een onderling fonds om uit te keren bij inkomensverlies van telers. Deze mogelijkheid is nog niet gebruikt door een afzetorganisatie, maar de voorwaarden voor zo’n fonds zijn nu ruimer. Zo is inkomensverlies door het rooien van ziekten en plagen opgenomen, maar ook compensatie van onevenredig gestegen grondstofprijzen met meer dan 20%.

In de nieuwe regeling is ook het vullen van dit fonds bij aanvang nu subsidiabel. Het fonds kan uitkeren bij ongunstige marktomstandigheden, bij ruiming door plagen of ziekte en bij forse gestegen grondstofkosten. De nieuwe regeling lijkt niet een compensatieregeling voor gestegen gaskosten. Het is een compensatie voor stijging van grondstoffen met meer dan 20% over drie voorgaande jaren, die niet kunnen worden doorgerekend.

De regeling Sectorale Interventies Groenten en Fruit kent een ruimer voorwaardenpakket voor energie. Ten opzichte van de vorige regeling is bijvoorbeeld het ontvochtigen van kaslucht opgenomen, een techniek waar de glastuinbouw hard aan werkt om een doorbraak in te bereiken en zo rendabeler te verduurzamen.

Er werd uitgekeken naar de voorwaarden voor investeringen in led-lampen. Die investering is subsidiabel in de nieuwe regeling, maar de voorwaarden zijn enigszins beperkend. Het lijkt erop dat alleen leds ter vervanging van SON T lampen subsidiabel zijn. Hybride belichting is niet mogelijk, wel kan er tussen kassen kassencompartimenten verschillende belichting worden gebruikt.

Ook subsidiabel zijn kosten voor uitgaven voor investeringen in duurzame energie, zoals aardwarmte, zonnepanelen, windmolens en batterijen. Kosten voor wkk of biobrandstoffenbranders zijn daarentegen uitgesloten. Als een afzetorganisatie relatief veel investeringen opvoert voor verduurzaming, stijgen de vergoedingen fors, blijkt uit de regeling. Er is cofinanciering mogelijk van 80 procent.

 


  Nieuwsflash
 
Gebruik van de pesticide glyfosaat Lees meer
 
 
PAS-referentie 2030 Lees meer
 
 
Restaurant Léa Linster en Maison Colette bekroond met twee Sterren in de MICHELIN Gids België en LuxLees meer
 
 
Waterbeleid Vlaanderen: droogte, overtromingsgevoelige gebieden, Lees meer
 
 
Verkenning kansrijke exportmarkten voor dierlijke mest NLLees meer
 
 
15 nieuwe Bib Gourmand restaurants in de MICHELIN Gids België en Luxemburg 2025Lees meer
 
 
Leden vakjury PotatoEurope 2025 Innovation Award bekend Lees meer
 
 
Uiterste indieningsdatum verzamelaanvraag nadert snel Lees meer
 
 
Landbouwconjunctuur stijgt naar hoogste niveau sinds 2017 Lees meer
 
 
Verzamelaanvraag 2025 en impact van het gewijzigd MestdecreetLees meer
 
 
Erkenning overstroming van 2-5 januari 2024 als ramp Lees meer