Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 05 apr 2019 09:15 

Meer Europese steun voor fruit- en varkenssector noodzakelijk


Sint-Truiden Deze ochtend vond een onderhoud plaats tussen Europees Landbouwcommissaris Phil Hogan en de Vlaamse, Waalse en federale ministers van Landbouw. Zij drongen bij de eurocommissaris onder meer aan op Europese crisissteun voor de fruitteelt en de varkenssector.

Vlaams minister van Landbouw Koen Van den Heuvel (CD&V) heeft donderdagochtend een gesprek gehad met Europees Commissaris voor Landbouw Phil Hogan. Van de Heuvel drong bij de eurocommissaris onder meer aan op Europese crisissteun voor de fruitteelt en de varkenssector. Zowel de Vlaamse fruitsector als de varkenssector kampen met problemen en zitten volgens Van den Heuvel in een “prijzencrisis”. Die crisissituatie is veroorzaakt door externe factoren. Voor de telers van appelen en peren viel bijvoorbeeld een belangrijke afzetmarkt van de ene op de andere dag weg door het geopolitieke conflict met Rusland. De varkensprijs is dan weer gekelderd na de vaststelling van Afrikaanse varkenspest bij wilde everzwijnen in de provincie Luxemburg.
 
Van den Heuvel heeft bij eurocommissaris Hogan aangedrongen om in te grijpen. “Ons varkensvlees is en blijft perfect veilig en onze appelen en peren zijn van topkwaliteit”, aldus Van den Heuvel. Specifiek voor de varkenssector pleitte de minister om een duidelijk onderscheid te maken tussen varkens- en everzwijnenvlees en tussen de regio waar de varkenspest is vastgesteld en de rest van België. “Buiten de everzwijnen in de Gaumestreek, is immers geen enkel varken in Vlaanderen besmet”, klinkt het.
 
Commissaris Hogan gaf aan dat in totaal 200 miljoen euro ter beschikking wordt gesteld voor de promotie van Europese land- en tuinbouwproducten. Lidstaten zullen projectvoorstellen kunnen indienen. Verder zal Commissievoorzitter Juncker de heropening van de Chinese markt voor ons varkensvlees aankaarten op de topconferentie met China van 9 april in Brussel. En tijdens een handelsmissie van Hogan naar Japan zullen verschillende Belgische agrovoedingsbedrijven vertegenwoordigd zijn.

“Het wordt tijd dat Europa concrete actie aan de dag legt voor onze boeren in crisissectoren. Voor de fruitsector vraag ik al sinds de Ruslandboycot (2014) aan Commissaris Hogan om maatregelen te nemen om onze telers te ondersteunen. Ook bij de uitbraak van de Afrikaanse Varkenspest stelde ik een schriftelijke vraag om bij de exportcertificaten een onderscheid te maken tussen wilde everzwijnen en gedomesticeerde varkens. De situatie wordt stilaan onhoudbaar.”, zegt Vautmans. “Meer middelen voor de promotie van onze producten zijn erg belangrijk. In die zin ben ik tevreden met het geld dat de Europese Commissie hiervoor ter beschikking stelt. Ik hoop dat we dan ook massaal projecten indienen om onze Belgische topproducten in de kijker te zetten. Ook de handelsmissie naar Japan, waaraan Bel’Export zal deelnemen, draagt daartoe bij. Niettemin is promotie slechts één kant van het verhaal. Het is nóg belangrijker dat we blijven aandringen bij Commissaris Hogan en de Vlaamse en federale ministers voor maatregelen die onze fruittelers en varkensboeren meer ademruimte geven.”



  Nieuwsflash
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Afrikaanse varkenspest opgedoken in Duitsland op 200 km van de landsgrens Lees meer
 
 
Lydia Peeters (Open Vld) wil hoogstamboomgaarden redden Lees meer
 
 
Foire de Libramont 2025: Platform One Health neemt je mee “van het land tot op je bord” Lees meer
 
 
West-Vlaanderen investeert in innovatieve stikstofoplossingen Lees meer
 
 
Waterweerbaarheid en waterveiligheidLees meer
 
 
Plaatsen van wolfwerende omheiningen Lees meer
 
 
Uitrol van emissiereducerende technieken in de veehouderij Lees meer
 
 
Bleu Deal en waterbeleidLees meer
 
 
Nieuwe Europese weersatelliet gelanceerd FLees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Droog­te­over­leg: oppomp­ver­bod op alle onbe­vaar­ba­re waterlopen Lees meer
 
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Verplicht gewasbeschermingsmiddelenregister - Overleg Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
Over PFAS regels en normenLees meer
 
 
Adviesverlening in het kader van het vergunningenbeleid Lees meer
 
 
Kritiek op het beleid van de Vlaamse RegeringLees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Landbouwers zijn volop bezig met het verduurzamen van de landbouwpraktijken Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer
 
 
Hendrik Vandamme wordt nieuwe voorzitter van CBBLees meer