Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 31 okt 2018 14:54 

Minder graangewassen en nijverheidsgewassen in 2018


De oppervlakte cultuurgrond in België neemt toe met 21.806 ha of met 1,64%. Dat blijkt uit de voorlopige landbouwresultaten van Statbel, het Belgische statistiekbureau. De stijging is bijna volledig toe te schrijven aan de stijging van de oppervlakte groenvoedergewassen (+13.744 ha) en blijvend grasland (+ 8.513 ha).

Het belang aan vlinderbloemigen neemt verder toe. Zo is er een stijging van 12,5% voor de droog geoogste peulvruchten en van 28,5% voor de vlinderbloemige voedergewassen zoals klavers, luzerne en mengsels van vlinderbloemigen.
 
Verder is er een afname van de graangewassen, met uitzondering van korrelmaïs (+ 4.890 ha) en rogge (+ 97 ha). Het is vooral de oppervlakte aan wintertarwe en wintergerst die afneemt.
 
Bij de nijverheidsgewassen is er zowel in Vlaanderen als in Wallonië een belangrijke toename van cichorei (+27,3% of +1.784 ha). Die stijging gaat gepaard met een daling van 1.248 ha aan vlas.
 
De totale oppervlakte aardappelen in België is gelijk gebleven ten opzichte van 2017. In Vlaanderen daalt de oppervlakte met 4,1% terwijl ze in Wallonië met 5,0% toeneemt. De oppervlakte vroege aardappelen loopt terug omdat het poten ervan vertraging opliep in het voorjaar.
 
De rundveestapel is met 2,45 miljoen runderen stabiel gebleven in 2018 ten opzichte van 2017, in de beide gewesten. Er is een stijging (+ 5,6%) van het aantal vaarzen ouder dan 2 jaar. Het aantal runderen van 1 tot 2 jaar neemt af. Het aantal melkkoeien stijgt met 2,1% terwijl de zoogkoeien met 3% afnemen. Die tendens vindt zowel in Vlaanderen als Wallonië plaats.
 
De varkensstapel stijgt met 1,5% tot 6,11 miljoen dieren in 2018. Vooral het aantal mestvarkens stijgt met 1,7% of 68.000. Het aantal reproductievarkens daalt met 2,3%.
 
Opmerking: Het aantal bedrijven neemt toe met 1,1%.  Dit komt doordat enerzijds de definitie van een actieve landbouwer in 2018 versoepeld werd en anderzijds er ook een verdere verfijning van het landbouwerregister van Statbel.



  Nieuwsflash
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Verplicht gewasbeschermingsmiddelenregister - Overleg Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
Over PFAS regels en normenLees meer
 
 
Adviesverlening in het kader van het vergunningenbeleid Lees meer
 
 
Kritiek op het beleid van de Vlaamse RegeringLees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Landbouwers zijn volop bezig met het verduurzamen van de landbouwpraktijken Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer
 
 
Hendrik Vandamme wordt nieuwe voorzitter van CBBLees meer
 
 
Voorzichtig herstel ondernemersvertrouwen, vertrouwen in de economie op een historisch dieptepuntLees meer
 
 
Handhaving van de mestwetgeving Lees meer
 
 
Ontbossing en de opmaak van een boskansenkaart Lees meer
 
 
Activiteitenverslag 2024 van het Vlaams LandbouwinvesteringsfondsLees meer
 
 
Mogelijke verschuiving van middelen voor plattelandsontwikkeling naar crisisbetalingenLees meer
 
 
Evaluatie en bijsturing van de brede weersverzekering Lees meer