De Gulden Tas is een van de 64 Limburgse bedrijven die aanstaande zondag hun deuren openen voor het grote publiek. Toch is dat volgens Brecht Creemers die de Breese koffiebranderij met zijn partner Jean-Pierre Vliegen en zijn zoon Bert openhoudt, niet uitzonderlijk. ,,We hebben ergens een bordje hangen waarop staat dat in onze zaak opendeurdag is tot 27 september 2066.
Eigenlijk is het hier dus elke dag openbedrijvendag. Ik denk dat De Gulden Tas een van de weinige bedrijven is waar het atelier altijd geopend is. Maar een ding krijgen de bezoekers nooit te zien. Dat is de samenstelling van Gulden Tas-koffie, die blijft geheim'', zegt Creemers, die zichzelf overigens meester-koffiebrander noemt. ,,En dat mag ook wel, want ik zit al meer dan veertig jaar in het vak'', zegt hij.
Dat maakt dat zijn zoon, die hem binnen afzienbare tijd zal opvolgen het voorlopig moet stellen met de titel van leerling-koffiebrander. De drie Breese koffiebranders huizen sinds een half jaar in een nieuwe winkel in het centrum van de stad. ,,En dat is uitzonderlijk, want volgens Creemers staan de meeste stadsbesturen niet te springen om een koffiebranderij in het stadscentrum. In de winkel en de branderij zelf komen de aroma's van de warme koffiebonen je al bij de voordeur tegemoet. ,,We branden hier uitsluitend de Arabica-boon. Die heeft een groenere kleur dan de Robusta-boon die doorgaans gebruikt wordt door de grote koffiemerken en smaakt ook helemaal anders. De koffie die je hier kan kopen, is zacht en cafeïnearm, terwijl die op basis van Robusta-bonen scherp van smaak en rijk aan cafeïne is'', legt Creemers uit. Helaas moeten de fijnproevers voor het genot van een zachte en ambachtelijk gebrande kop koffie wel redelijk diep in de geldbeugel tasten. ,,Klopt, onze goedkoopste koffie kost veertien euro voor een kilogram en dat is vier à vijf euro duurder dan de doorsnee vacuümverpakte koffie in de winkelrekken. Toch vind je onze klanten niet alleen in de hoogste regionen van de bevolking. Fijnproevers vind je in iedere bevolkingslaag en ze komen van ver, uit het hele Vlaamse land, voor onze koffiebonen'', aldus Creemers. Toch waarschuwt de Breese meester-koffiebrander potentiële klanten: ,,Je kan bij ons niet zomaar snel een kilo koffie kopen. Wat belangrijk is, is dat je tijd hebt.
Tijd om wat uitleg te krijgen over hoe onze koffie gemaakt wordt. Tijd om een kop koffie te proeven en je favoriete smaak te kiezen en vooral tijd om koffie te leren drinken.'' En vooral dat laatste woordje uitleg is broodnodig want volgens Creemers is er iets grondig mis met de koffiegewoontes van de gemiddelde Vlaming. De kleine branderij en de aangrenzende koffiedegustatieruimte heeft dan ook meer weg van een educatief museum dan van een atelier waar daadwerkelijk gewerkt wordt. Zo hangen er verschillende grote prikborden vol met foto's van koffieplanten en de gedroogde bomen, afgewisseld met de spreuken van de week die Creemers elke week op een krijtbord in de winkel hangt. ,,Hier zijn de mannen zoals koffie: goed heet, sterk en niet van gisteren'', leest hij glimlachend voor. Met een wat serieuzere blik voegt hij eraan toe dat hij het jammer vindt dat het lijkt alsof de regels van het koffiedrinken verloren zijn gegaan. ,,En dat is vreemd, want voor wijndrinkers gelden ook bepaalde regels, en die zijn niet vergeten. Waarom drinken wij bijvoorbeeld koffie in grote mokken?
Bijna de hele wereld drinkt de drank in kleine kopjes. Dat is meestal het eerste dat ik de mensen aanleer'', gaat hij verder. ,,Daarnaast raad ik de koffiedrinkers eens aan om Arabica-bonen te proberen, om tien tot twaalf gram koffie per tas te nemen en het water bij de koffie te gieten wanneer hij net onder het kookpunt is. Dan komt de echte smaak van koffie het beste tot zijn recht'', stelt Creemers.
Koffiebranderij De Gulden Tas, Nieuwstadstraat 9a in Bree, is op zondag 2 oktober geopend vanaf 10 uur. Alle informatie op 089-46.72.66
www.openbedrijvendag.be
Stef Telen voor de VUM kranten